Tine 2.0 - en to pl translation catalogue (80 entries)

en: You do not have admin rights on HumanResources
pl: Nie masz dostępu do działu HR

en: Sickness
pl: Chorobowe

en: Vacation
pl: Urlop

en: Vacation Days
pl: Dni urlopu

en: Description
pl: Opis

en: Employee | Employees
pl[0]: Pracownik
pl[1]: Pracownicy
pl[2]: Pracownicy
pl[3]: Pracownicy

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Calendars
pl: Kalendarze

en: CostCenter | CostCenters
pl[0]: Centrum kosztów
pl[1]: Centra kosztów
pl[2]: Centra kosztów
pl[3]: Centra kosztów

en: Cost Center | Cost Centers
pl[2]: Centrum kosztów
pl[3]: Centrum kosztów

en: Startdate
pl: Data rozpoczęcia

en: Contract | Contracts
pl[0]: Umowa
pl[1]: Umowy
pl[2]: Umowy
pl[3]: Umowy

en: Start Date
pl: Data rozpoczęcia

en: End Date
pl: Data zakończenia

en: Feast Calendar
pl: Kalendarz świąt

en: Working Hours per week
pl: Godziny pracy w tygodniu

en: Mon.
pl: Pon.

en: Tue.
pl: Wt.

en: Wed.
pl: Śr.

en: Thu.
pl: Czw.

en: Fri.
pl: Pt.

en: Sat.
pl: Sob.

en: Sun.
pl: Niedz.

en: Select Days
pl: Wybierz dni

en: Enter description
pl: Wprowadź opis

en: Division
pl: Oddział

en: Health Insurance
pl: Ubezpieczenie zdrowotne

en: Apply contact data on form
pl: Dodaj dane kontaktowe do formularza

en: Salutation
pl: Forma grzecznościowa

en: Personal Information
pl: Informacje osobiste

en: Country
pl: Kraj

en: Birthday
pl: Urodziny

en: Internal Information
pl: Informacje wewnętrzne

en: Banking Information
pl: Informacje bankowe

en: Type
pl: Typ

en: WK
pl: TK

en: Loading calendar data...
pl: Ładowanie danych kalendarza...

en: Excused
pl: Usprawiedliwiona

en: Unexcused
pl: Nieusprawiedliwiona

en: Currently employed
pl: Obecnie zatrudniony

en: Employees which are currently employed
pl: Zatrudnieni pracownicy

en: Freetime Type
pl: Typ wolnego

en: Possible free time definitions
pl: Możliwe definicje wolnego

en: Vacation Status
pl: Status urlopu

en: Possible vacation status definitions
pl: Możliwe definicje statusu wolnego

en: Requested
pl: Na żądanie

en: In process
pl: W opracowaniu

en: Accepted
pl: Zaakceptowany

en: Declined
pl: Odrzucony

en: Sickness Status
pl: Status chorobowego

en: Possible sickness status definitions
pl: Możliwe definicje statusu chorobowego

en: Default Feast Calendar
pl: Domyślny kalendarz świąt

en: Here you can define the default feast calendar used to set feast days and other free days in datepicker
pl: Tutaj możesz zdefiniować domyślny kalendarz świąt używany do ustawiania dni świątecznych i innych wolnych dni w miejscach wyboru daty

en: Free Time | Free Times
pl[0]: Urlop
pl[1]: Urlopy
pl[2]: Urlopy
pl[3]: Urlopy

en: Account
pl: Konto

en: Number
pl: Numer

en: Locality
pl: Miejscowość

en: Postalcode
pl: Kod pocztowy

en: Street
pl: Ulica

en: E-Mail
pl: E-mail

en: Telephone Number
pl: Numer telefonu stacjonarnego

en: Cell Phone Number
pl: Numer telefonu komórkowego

en: Title
pl: Tytuł naukowy

en: Last Name
pl: Nazwisko

en: First Name
pl: Imię

en: Employee name
pl: Nazwa pracownika

en: Account Holder
pl: Właściciel konta

en: Account Number
pl: Numer konta

en: Bank Name
pl: Nazwa banku

en: Code Number
pl: Kod

en: Employment begin
pl: Początek zatrudnienia

en: Employment end
pl: Koniec zatrudnienia

en: Supervisor
pl: Przełożony

en: Profession
pl: Zawód

en: Free Day | Free Days
pl[0]: Wolny dzień
pl[1]: wolne dni
pl[2]: wolne dni
pl[3]: wolne dni

en: No contract could be found.
pl: Nie znaleziono umowy

en: Please create a contract for this employee!
pl: Proszę utworzyć umowę dla niniejszego pracownika!

en: edit private employee data
pl: Edytuj prywatne dane pracownika

en: Edit birthday, account data and other private information of employee records
pl: Edytuj urodziny, dane o koncie bankowym i inne, prywatne informacje pracownika
